Windows tesztelés
2021.JAN.31 / frissítve: ---:
A Microsoft Redmondi csapata csendben már újabb frissítésen dolgozik (KB4598291), amit Június elején szándékozik kiadni. Jelenleg csak a bennfentesek tesztelhetik (Windows Insiders), azonban az alábbi linkről letölthető "cab" fájlként bárki telepítheti már most, és ha rendszeresen frissítettünk, az utolsó Windows 20H2 Build 19041.782-őt emeli 20H2 Build 19042.782-re.
Gyors tipp: A KB4598291 kabinetfájl (.cab) már tartalmazza a júniusra tervezett frissítést is, azonban nincs aktiválva. Ha végigolvasod a bejegyzést lejjebb megtalálod azt is, hogyan aktiválhatod már most.
A számítógépemre telepített Microsoft Windows rendszer: Windows 10 Pro, 21H1 verzió, operációs rendszer buildszáma: 19043.783, Minőség: Windows Feature Experience Pack 120.2212.2020.0.
Ne feledjük: Csak úgy lehet 19043.783 verzióra frissíteni, ha már telepítve van a 19042.783 verzió.
Közvetlen letöltési linkek a KB4598291 CAB fájlhoz a Microsoft Update katalógusból:
KB4598291 CAB fájl letöltése Windows 10 v2004 és v20H2 64-bit rendszerre - 416.0 MB
KB4598291 CAB fájl letöltése Windows 10 v2004 és v20H2 32-bit (x86) rendszerre - 140.0 MB
Nyomjuk meg a Windows -Logo + R billentyűkombinációt egyszerre a billentyűzeten, majd írjuk be a megjelent Futtatás ablakába a winver parancsot majd nyomjuk meg az Enter billentyűt az indításhoz. A megjelent Windows – névjegy ablakában a Verzió bejegyzés mellett található az aktuális verzió szám.
Gyors tipp: A Névjegy ablakát úgy is megnyithatjuk ha kattintunk a Start Menü/ Gépház /Rendszer/Névjegy linkre.
Ha nem a fenti képen látható verzió van a számítógépen, de szeretnénk ha ez lenne, akkor tegyük a következőt:
Figyelem: Csak saját felelősségre használható az itt leírt frissítés telepítése!
Kétféle módszerrel telepíthetjük a KB4598291 fájlt:
Első telepítési lehetőség:
A Windows rendszer frissítése manuálisan Cab fájlból parancssorral: Első telepítési lehetőség nem bonyolult, és ha nem tudjuk mit csinálunk akkor is megpróbálhatjuk telepíteni, legfeljebb a parancssor hibát jelez, így minden következmény nélkül abbahagyhatjuk a kísérletezést.
A második példa kicsit könnyebb, azonban elővigyázatosságot igényel, mert az adatbázishoz kell hozzáadni egy bejegyzést, ami a nem hozzáértőknek talán hibát okozhat, és akár a rendszer összeomlásával, újratelepítésével is járhat.
Gyors tipp: Én a második lehetőséget választottam, mert egyszerű és hiba nélkül települt a frissítés.
Futtassuk a Parancssort rendszergazadaként (Start Menü/Windows rendszer/Parancssor) és írjuk be a következő parancsot manuális beírással vagy egyszerű másolás – beillesztés módszerrel, jelöljük ki a kódot az egérrel, majd nyomjuk meg a Ctrl + C billentyűkombinációt a másoláshoz. Beillesztéshez nyomjuk meg a Ctrl + V gombokat, majd nyomjuk meg az Enter gombot:
dism /online /add-package /packagepath:"cab_package_path"
A fenti parancssorba csak a cab_package_path részt kell átírni, attól függően hová mentettük a letöltött "cab" fájlt.
Például (ha a letöltési mappában van a cab fájl):
dism /online /add-package /packagepath:"C:/Users/János/Downloads/Windows10.0-KB4598291-x64_bec6623215c12f7fbd1c759e3d10f318bf04d0d8.cab"
Például (ha az Asztalra töltöttük le a cab fájlt):
dism /online /add-package /packagepath:"C:/Users/János/Desktop/Windows10.0-KB4598291-x64_bec6623215c12f7fbd1c759e3d10f318bf04d0d8.cab"
A fenti kódsorban a "János" nevet át kell írni a saját számítógép nevére, amit telepítéskor adtunk meg és a bejelentkező képernyőn is látható.
Végül nyomjuk meg az Enter billentyűt. A példa parancs telepíti a KB4598291 frissítést 64 bites rendszerekhez.
(Ha nem tudod inkább nézd meg a második telepítési lehetőséget, lejjebb leírva. Egyszerübb!).
Sikeres telepítés esetén megkér, hogy nyomjuk meg az Y (YES azaz IGEN) betüt a billentyüzeten, ha azonnal újraindítanánk a számítógépet a frissítés érvényesítéséhet, vagy nyomjuk meg az N (No azaz NEM) betüt a billentyüzeten ha később indítanánk újra.
Második telepítési lehetőség:
Frissítés telepítése egyszerűen "Telepítés" gomb hozzáadásával: Nagyon egyszerű. Mindössze annyit kell tennünk, hogy hozzáadunk egy "Telepítés" bejegyzés opciót a CAB fájlokhoz, ami beépül az egér menübe, és ha az egér jobb oldali gombjával rákattintunk a letöltött „cab” fájlra, a felbukkanó ablakban látható lesz a telepítő gomb. Csak rá kell kattintani és automatikusan telepíti a frissítést. Ebben az esetben nem kell manuálisan futtatni a DISM parancsot.
Tegyük a következőt:
Másoljuk az alábbi kódot a Jegyzettömbbe, és mentsük el .reg formátumba (pl: update.reg). Ezután kattintsunk a fájlra az egér bal oldali gombjával, hogy az elkészített fájl alkalmazza annak tartalmát a rendszerleíró adatbázisba. A kód:
Windows Registry Editor Version 5.00 [-HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs] [HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs] @="Telepites" "HasLUAShield"="" [HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs\Command] @="cmd /k dism /online /add-package /packagepath:\"%1\""
A kódban a "Telepites" nem elírás. Az ékezetes betű hiba kiküszöbölés miatt van!
Ezen manipulációk után a "Telepites" opció elérhető lesz ha kattintunk a jobb egérgombbal a CAB fájlra.
A frissítés tucatnyi javítást tartalmaz a Windows összetevőihez, beleértve az Internet Explorer 11, a Microsoft Intune, a BitLocker titkosítás, az Azure Active Directory, a Microsoft Endpoint Configuration Manager és az LSASS.exe memóriaproblémáit.
Nem biztonsági frissítés, hanem rendszer frissítés ami csak akkor telepíthető ha a 20H2 Build 19042 verzió van telepítve, a régebbi 1903 verziót először a Windows Update frissítő szolgáltatáson keresztül frissíteni kell, mert a Microsoft tavaly decemberben megszüntette a támogatást.
Ez a frissítés lehetővé teszi a rendszergazdák számára, hogy csoportházirend használatával letiltsák az önálló Internet Explorert, miközben továbbra is használják a Microsoft Edge IE módját, és konfigurálhatnak bizonyos házirendeket, amelyek mobileszközök kezelésével támogatják a Microsoft Edge IE módot.
A játékosok számára van egy DirectX 12 grafikai fejlesztés, és javítja a JumpList elemekkel kapcsolatos problémákat is, amikor azokat a Windows Runtime (WinRT) Windows.UI.StartScreen API segítségével hozzák létre az MSIX formátumban csomagolt asztali alkalmazásokhoz.
A frissítés megoldja az olyan készülékekkel kapcsolatos problémát, amelyek a hibernált állapotból való ébredés után üres záróképernyőt jelenítenek meg. Javít egy hibát is, amely megakadályozta a felhasználókat abban, hogy dokumentumokat nyissanak a Windows asztalon. Korábban hibaüzenetet jelenített meg: "A könyvtár neve érvénytelen." Volt egy olyan hiba is, amely megakadályozta, hogy a Windows megjelenítse a helyi menüben az „Összes kivonása” kifejezést, amikor a felhasználók jobb egérgombbal kattintottak egy online fájlra.
És még sok más javítást tartalmaz. Vége az első lépésnek.
Ha újraindítás után megnyitjuk a Windows névjegye ablakot látni fogjuk az új verzió számot.
Nyomjuk meg a Windows -Logo + R billentyűkombinációt egyszerre a billentyűzeten, majd írjuk be a megjelent Futtatás ablakába a winver parancsot majd nyomjuk meg az Enter billentyűt az indításhoz. A megjelent Windows – névjegy ablakában a Verzió bejegyzés mellett található az aktuális verzió szám.
Ajánlott azoknak, akiknek van egy tartalék tesztgépük és ha sikeresen lezajlott a teszt, lehet próbálkozni a saját géppel is (én a saját gépemen próbáltam ki és hibátlanul telepítette). Ne feledjük, hogy a számítógépen legalább a Release Channel Build 19042.782 verziónak kell futnia, a telepített KB4598291 frissítés alkalmazással (vagy valamelyik Windows Insider Preview Beta rendszernek).
Ha régebbi Windows verzió van telepítve, először frissítsük a Windows Update frissítés szolgáltatás segítségével. A funkció így indítható: Start menü (a tálcán baloldali sarok Windows -Logo)/Gépház (kis fogaskerék ikon)/Frissítés és biztonság link.
Azért kell legalább a 19042.782 verzióra frissíteni, mert a kiszivárgott információk szerint a következő (2021 tavaszi) nagy frissítést 20H1 19043.782 már tartalmazza a KB4598291 javítófolt, csak aktiválásra vár.
A DeskModder.de webhelyen már megjelent egy parancssor, amely aktiválja a jelenleg is a számítógépen található tavaszi frissítést. Ezt a praktikus DISM parancsgyűjteményt is ezen a webhelyen találtam, amiről itt olvashatunk: Frissítés 19043 verzióra német és angol kód »»
Lényegében az alábbi parancssorok összerakják azt, amit egy teljes körű frissítő csomag már tartalmaz a színfalak mögött.
Gyors tipp: Ez a DISM parancsgyűjtemény egy sor .mum fájlt futtat, melyek XML-fájlok lénygében, és amelyek utasításokat adnak a Windows Frissítéstelepítő (Windows Update) funkciónak a meglévő fájlok aktiválására.
Az alábbi kódokat rendszergazdai módban futtatott parancssorból indíthatjuk manuális beírással vagy egyszerű másolás – beillesztés módszerrel.
A parancssor így indítható: Start menü (a tálcán baloldali sarok Windows -Logo)/Minden program (lefelé görgetve)/Windows rendszer mappa/Parancssor). Kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a parancssor ikonra és a megjelent kis menüben vigyük az egérkurzort az "Egyebek" bejegyzés fölé. Ennek hatására újabb kis ablak jelenik meg, ahol válasszuk a "Futtatás rendszergazdaként" linket.
A kód a számítógép Windows rendszerét 21H1-re emeli, amint azt az alábbi kép is mutatja, és a kalandos próbálkozók számára egy 19043-as, más néven 20H1-es korai próbaüzemként szolgáló Windows rendszer lesz a végeredmény.
Valószínűleg bölcs dolog biztonsági másolatot készíteni a teszt PC operációs rendszeréről, mielőtt kipróbálnánk ezt a parancssorozatot. Győződjünk meg arról is, hogy van-e működő, indítható USB flash meghajtó, amelyről visszaállíthatjuk a biztonsági másolatot. Így, ha a legrosszabb is bekövetkezik, és a számítógépet a frissítések használhatatlanná teszik, visszaállíthatjuk a biztonsági másolatot anélkül, hogy túl sok zűrzavar, felhajtás vagy időveszteség lenne. Az, hogy működött az én számítógépemen, nem jelenti azt, hogy a teszt PC-n is működni fog másnak. Jobb, ha rendelkezünk biztonsági mentés és helyreállítási eszközökkel, és jobb ha nem lesz szükség rá, mint ha nem lenne majd miből helyreállítani!
Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~10.0.19041.782.mum
Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~hu-HU~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-product-data-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~hu-HU~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-package~31bf3856ad364e35~amd64~hu-HU~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.782.mum Dism /Online /Add-package:C:\Windows\servicing\Packages\microsoft-windows-updatetargeting-clientos-21h1-ekb-wrapper-package~31bf3856ad364e35~amd64~hu-HU~10.0.19041.782.mum
Figyelem: Kövessük figyelemmel a parancssori telepítést mert ha kész, NEM KÜLD ÉRTESÍTÉST, hogy vége a telepítésnek. Nyissuk meg a Névjegy ablakot és ellenőrizzük a build számot. Ha 20H1 19043.782, akkor be lehet zárni a parancssor ablakát. Kész.
Gyors tipp: Ha úgy tűnik egy idő után leáll a telepítés, ne szakítsuk meg, mert nagy fájlt lassan telepít. Türelem, ha nem küld hibaüzenetet akkor a háttérben telepít.
Megjegyzés: Próbáljuk meg a fenti kódban az en-US bejegyzést hu-HU bejegyzésre cserélni, elvileg a már meglévő frissítés magyar nyelvű. Az angol nyelv esetén a parancsokban található en-US-t négy helyen kell kicserélni hu-HU-ra.
Ha már idáig eljutottunk a frissítések telepítésével, elértük, hogy minden szempontból megfelelő rendszer került a számítógépünkre, már csak egy frissítés maradt, a Windows Feature Experience Pack frissítése. Ez a frissítés, ami javítja a képernyő-kivágás megbízhatóságát, különösen olyan alkalmazásokkal, amelyek gyakran használják a vágólapot.
Mivel ez sem hivatalos frissítés, hanem egy előzetes verzió, ami a bennfenteseknek készült (Windows Insiders) tesztelésre (én telepítettem és hiba nélkül működik), ezért .cab fájlként lehet letölteni, és a fent már leírt módszerrel parancssorból lehet telepíteni. Tegyük a következőt:
Első lépés: Az alábbi linkről töltsük le KB4601906.cab fájlt, ha lehet az Asztalra, a könnyebb hozzáférhetőség miatt (vagy máshová).
Közvetlen letöltési linkek Windows Feature Experience Pack 120.2212.2020.0:
Windows10.0-KB4601906-x64.cab - 4.7 MB
Windows10.0-KB4601906-x86.cab - 3.8 MB
Második lépés: Az alábbi kódot rendszergazdai módban futtatott parancssorból indíthatjuk manuális beírással vagy egyszerű másolás – beillesztés módszerrel, jelöljük ki a kódot az egérrel, majd nyomjuk meg a Ctrl + C billentyűkombinációt a másoláshoz. Beillesztéshez nyomjuk meg a Ctrl + V gombokat, majd nyomjuk meg az Enter gombot.
A parancssor így indítható: Start menü (a tálcán baloldali sarok Windows -Logo)/Minden program (lefelé görgetve)/Windows rendszer mappa/Parancssor). Kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a parancssor ikonra és a megjelent kis menüben vigyük az egérkurzort az "Egyebek" bejegyzés fölé. Ennek hatására újabb kis ablak jelenik meg, ahol válasszuk a "Futtatás rendszergazdaként" linket.
dism /online /add-package /packagepath:"cab_package_path"
A fenti parancssorba csak a cab_package_path részt kell átírni, attól függően hová mentettük a letöltött "cab" fájlt.
Például (ha a letöltési mappában van a cab fájl):
dism /online /add-package /packagepath:"C:/Users/János/Downloads/Windows10.0-KB4601906-x64.cab"
Például (ha az Asztalra töltöttük le a cab fájlt):
dism /online /add-package /packagepath:"C:/Users/János/Desktop/Windows10.0-KB4601906-x64.cab"
A fenti kódsorban a "János" nevet át kell írni a saját számítógép nevére, amit telepítéskor adtunk meg és a bejelentkező képernyőn is látható. Ha kész indítsuk újra a számítógépet az érvénybe léptetéshez.
VÉGE
A műveletek után azonnal érezni a gép gyorsulását és teljesítmény növelését.
Gyorsítás »»Egyszerűbb egy friss OS-t beállítani, mint egy régi, rosszul működő Windows rendszert foltozni.
Tiszta telepítés »»Weboldalak szövegét, tippek, leírások, képeket készítette "webmaster" a Creative Commons Nevezd meg! – Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc alatt. Teljes licenc: Creative Commons. Másolni, terjeszteni, tipp-leírásokat sajátként feltüntetni csak engedéllyel és backlink elhelyezésével lehet.