Windows tesztelés
2021.JAN.26 / frissítve: ---:
Már kipróbálható az új generációs Windows 10X. Részletes leírás a Windows 10X Build 20279.1002 Hyper-V futtatásához. A Windows 10X végleges verziója mindjárt itt van, és sokan szeretnék személyesen megismerkedni a Microsoft új operációs rendszerével, amely a Windows Core OS projekt alapján épült fel.
Természetesen tavaly tavasszal a cég kiadott egy Windows 10X emulátort, de nem mindenki tudta futtatni, többek között az AMD processzorok beágyazott virtualizációjának támogatásának hiánya miatt. Most a Microsoft a Windows Update szolgáltatásban közzétette a fe_release_10x ágból a 20279.1002 számú Windows 10X belső összeállítását, amelyet ’’szétszórt” CAB fájlokból töltöttek le, majd VHDX virtuális lemezzé alakítottak hozzáértő tesztelők, azért, hogy a Hyper-V- ben (Windows Virtuális gépben), kipróbálás céljából futtatható legyen.
Teljes verziószám: 10.0.20279.1002.fe_release_10x.201214-1532.
Ha a számítógépen szeretnénk kipróbálni a Windows 10X rendszert, használjuk ezt a részletes utasítást a rendszer Hyper-V rendszerben történő indításához.
Igaz, a módszer csak a Windows 10 Pro és az Enterprise rendszeren fog működni, mivel a Home kiadásból hiányzik a Hyper-V virtuális gép telepítésének lehetősége.
1.) Először ellenőrizzük, hogy telepítve van-e a Windows 10 Pro vagy az Enterprise. Nyomjuk meg a Windows -Logo + R billentyűkombinációt egyszerre a billentyűzeten, majd írjuk be a megjelent Futtatás ablakába a winver parancsot majd nyomjuk meg az Enter billentyűt az indításhoz. A megjelent Windows – névjegy ablakában a Verzió bejegyzés mellett található az aktuális verzió szám.
2.) Nyissuk meg a Windows szolgáltatásainak be- vagy kikapcsolása ablakot. A következő módon:
Nyomjuk meg a Windows -Logo + R billentyűkombinációt egyszerre a billentyűzeten, majd írjuk be a megjelent Futtatás ablakába a optionalfeatures parancsot, majd nyomjuk meg az Enter billentyűt az indításhoz.
3.) A megnyíló ablakban jelöljük be a "Hyper-V" jelölőnégyzetet (görgessünk lejjebb az ablakban), majd kattintsunk az "OK" gombra.
4.) Várjuk meg, amíg a változások érvénybe lépnek. Türelem 2-3 másodperc. Végül egy új ablakban felkér, hogy indítsuk újra az operációs rendszert. Kattintsunk az OK gombra. A rendszer újraindulása után jelentkezzünk be a Windowsba ha szükséges és folytassuk a műveletet az alábbiak szerint:
5.) Először töltsük le a már kész Windows 10X rendszert is tartalmazó VHDX fájlt erről a linkről, amit egy orosz Albacore nevű felhasználó készített, 2.15 GB). Az oldal orosz nyelvű, azonban regisztráció után azonnal belép az oldalra és automatikusan elkezdődik a letöltés. Ha mégsem, akkor kattintsunk az alábbi képen látható fájlra.
Windows 10 X- 10.0.20279.1002.fe_release_10x.201214-1532 letöltés »»
6.) Bontsuk ki (tömörítsük ki pl: 7zip programmal) a VHDX fájlt az archívumból a merevlemez bármely szabad mappájába (legjobb az Asztalon készíteni egy mappát (ebben a példában: Win10-X néven, vagy más néven).
7.) Nyissuk meg a Hyper-V kezelőt. Kezdjük el begépelni a Tálcán, baloldalt található keresőbe a Hyper-V parancsot (az alsó képen bejelöltem hová kell beírni). Általában első 2-3 betű begépelése után már megjelenik a Hyper-V a keresőbe, csak rá kell kattintani és elindul ha a fenti 3-ik lépés szerint elvégeztük a szolgáltatás engedélyezését (ha még nincs engedélyezve a Hyper-V, keresőben sem jelenik meg, ezért ebben az esetben lépjünk vissza a 2 és 3-ik lépésig és engedélyezzük).
A Hyper-V kezelő ablak megjelenése után, a jobb oldali sávban kattintsunk a "Kapcsolódás kiszolgálóhoz" linkre.
8.) Az újabb megjelent jobb oldali menü sávban kattintsunk az "Új" menügombra, majd a megjelent újabb menüpontok kis ablakában kattintsunk a "Virtuális gép..." gombra.
9.) A megnyíló Virtuális gép varázsló ablakában az "Alapismeretek" oldalt átléphetjük, ezért kattintsunk alul a "Tovább" gombra és a "Név és hely megadása" ablakban írjunk be egy tetszőleges nevet, pl. Windows 10X és kattintsunk a "Tovább" gombra.
10.) Megjelent a "Generáció beállítása" ablak. Legjobb választás a "2. generáció" lehetőség, majd kattintsunk a „Tovább” gombra.
11.) "A memória hozzárendelése" ablakba adjuk meg a RAM mennyiségét a virtuális gép számára. Javasolt 4096 MB (4 GB), de ha ez nem lehetséges, akkor legkevesebb 1024 MB (2 GB) rendelhető hozzá. Kattintsunk a Tovább gombra.
12.) Megjelent a "Hálózatkezelés beállítása" funkció. NAGYON FONTOS!: A Windows 10X nem támogatja a helyi fiókok létrehozását, ezért internetkapcsolatra van szükség. Ezt csak akkor érhetjük el ha a kis lefelé mutató nyílra kattintunk, és a legördülő lehetőségek közül a „Default Switch” (Alapértelmezett kapcsoló) opcióra váltunk. Ha nem ez van bejelölve, leáll a telepítő!!!
Fontos
13.) A következő lépésben a "Virtuális merevlemez csatlakoztatása" ablakban válasszuk a "Meglévő virtuális merevlemez használata" opciót, és adjuk meg a "Flash.vhdx" nevű VHDX fájlt amit az internetről töltöttünk le az 5. lépésben és amit kicsomagoltunk az Asztalon (vagy más helyen) levő mappába. Végül kattintsunk a Tovább és Befejezés gombokra.
14.) A Hyper-V Manager ablakban, bal oldalon, kattintsunk a létrehozott virtuális gépre, majd kattintsunk a jobb oldalon található Beállítások gombra. Nyissuk meg a "Processzor" részt, és ha lehetséges adjunk meg 4 magot a "Virtuális processzorok száma" mezőben. Ha ez nem lehetséges, akkor megpróbálhatunk megadni 2 magot.
15.) Végül a befejezéshez kattintsunk az „Alkalmaz” majd az OK gombra. Kattintsunk a jobb oldali menüben található „Csatlakozás” gombra, a Windows 10X telepítéséhez.
16.) A megjelenő ablakban kattintsunk az "Indítás" gombra. Telepítés közben megadhatjuk a Magyar nyelvet is, csak görgessünk fel vagy le az ablakban. Közben PIN-kódot is be kell írni.
Figyelmeztetés: Ne a saját Microsoft fiókunkat jelentkezzünk be, mert a számítógépen futó rendszert zavarni fogja, és hiba estén nem tudjuk javítani. A Windows 10X tesztelésére regisztráljunk új fiókot!
17.) Várjuk meg az operációs rendszer betöltését (lasúúúúúúúúúúúúúúú). Türelem. A folyamat nem gyors, 5-10 percet vehet igénybe, és egyes esetekben talán még tovább is. Ha nem jelenik meg hiba a képernyőn, ne aggódjunk. Várjunk türelemmel.
Végül, ha kész a telepítés megjelenik az első ablak (talán kicsit furcsa). Nagyon szokni kell.
A rendszer megfelelő működéséhez a "Windows Drivers" (vagy DHCU) modell szerint létrehozott illesztőprogramokra van szükség, amelyek nem minden eszközre elérhetők.
Végül:
Ha a képernyő felbontása nem megfelelő, futtassuk a Windows PowerShell-t mint rendszergazda és írjuk be a következő parancsot:
Figyelem: Ez a Windows program csak próba, nem hivatalos verzió, ezért ha nem szükséges ne változtassunk a felbontáson!
Set-VMVideo -VMName "Windows 10X" -ResolutionType Single-HorizontalResolution 1920 -VerticalResolution 1080
A fenti parancssorban a -VMName megfelelője a virtuális gép neve (ebben a példában: Win10-X), amelyet a 6. lépésben adtunk meg, azt kell beírni.
A paraméterek -HorizontalResolution (függőleges) és - VerticalResolution (vízszintes), a pixelek számát jelzik. A példa a felbontást 1920 × 1080-ra állítja.
Ne feledjük: A folyamat meglehetősen bonyolult, és az összes műveletet csak saját felelősségre és kockázatra hajtható végre.
Elérhetőség: https://www.facebook.com/regensite/ »»
VÉGE
A műveletek után azonnal érezni a gép gyorsulását és teljesítmény növelését.
Gyorsítás »»Egyszerűbb egy friss OS-t beállítani, mint egy régi, rosszul működő Windows rendszert foltozni.
Tiszta telepítés »»Weboldalak szövegét, tippek, leírások, képeket készítette "webmaster" a Creative Commons Nevezd meg! – Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc alatt. Teljes licenc: Creative Commons. Másolni, terjeszteni, tipp-leírásokat sajátként feltüntetni csak engedéllyel és backlink elhelyezésével lehet.